Šteniatko od nás

Ak máte záujem ošteniatka od nás, z našej chovateľskej stanice: prosím napíšte mi  mail  s informáciami o Vás, vašej rodine, prostredí kde by šteniatko žilo, či žijete v byte, alebo dome. Krátko opíšte vaše skúsenosti s ridgebackmi, prípadne iným plemenom. Napíšte či máte záujem o šteniatko aj na výstavy, alebo len ako domáceho miláčika, šteniatko štandardné, alebo neštandardné (nevhodné na výstavy).

 

čo požadujeme: osobnú návštevu mamičky a šteniatok, vedomosti o RR a vhodné podmienky pre jeho chov

 

So šteniatkom od nás dostanete:

PP= preukaz pôvodu psa (pri exporte Exportný PP)

mikročip + pas

kúpno-predajnú zmluvu

kópie dokladov obidvoch rodičov

informácie o ďalšej starostlivosti o šteniatko

informácie o klube SKCHR

CD s fotkami šteniatka a jeho súrodencov

knihu o RR

Obojok, vodítko, obľúbenú hračku a deku s vôňou mamky a súrodencov

granulky na prvé dni doma

 

 

Najčastejstejšie otázky budúcich majiteľov šteniatok:

Je ridgeback vhodným psom pre mňa? Je vhodný aj ku deťom?

Ak máte názor, že pes patrí na dvor, chcete psa do koterca, alebo na stráženie dvora, ak si nie ste istý, či budete mať na psa dosť času, vyberte si, prosím radšej iné plemeno. Ridgeback je hladkosrstý, nemá síce problém s pohybom na dlhších prechádzkach aj v mrazoch, ale nie je pre neho vhodné, aby bol celoročne vonku, môže to spôsobiť jeho neskoršie zdravotné problémy. Ridgeback je pes spoločenský, ak nemá dostatočný kontakt so svojou rodinou, trpí a môže sa stať aj agresívnym. Naopak, ak ho dostatočne zamestnáte prechádzkami a dovolíte mu byť vo vašej prítomnosti, bude vaším pokojným spoločníkom a nič vám nebude ničiť v dome, dokonca ani v byte. Ridgeback miluje “svoje” deti, dovolí im veľa a ak je mu niečo od nich nepríjemne, zvyčajne od nich odíde do “bezpečia”. Pri výchove nedovoľte šteniatku, aby si zvyklo niekoho hrýzť a na niekoho skákať  - teda ani deti a naopak deti nesmú psa so svojimi dôvernosťami prenasledovať, ak sú mu nepríjemné.

 

Prečo ridgeback s PP?

Ridgeback s Preukazom pôvodu nie je pre ľudí, ktorí nevedia čo s peniazmi a chcú sa predvádzať na výstavách, ako ste si možno mysleli. Preukaz pôvodu vám zaručuje, že z neho  naozaj vyrastie ridgeback s jeho originálnym vzhľadom a povahou a nie nejaký kríženec. Predkovia šteniatka sú uchovnení, to znamená, že museli absolvovať výstavy a zdravotné vyšetrenia, či nemajú sklon k dysplázii kĺbov, či im nechýbajú zuby, majú správy zhryz, či majú vyrovnanú povahu a vzhľad podľa štandardu RR. Chovateľská stanica vopred starostlivo vyberá partnera pre chovnú sučku, často za ženíchom cestuje veľmi ďaleko. Šteniatka sú kontrolované kontrolórom chovu, či nemajú vrodený Dermoid Sinus, zálomok chvostíka. Spolu s kúpou šteniatka dostanete kúpnu zmluvu a každý dobrý chovateľ vám vždy rád poradí, ak budete mať nejaké otázky ohľadom výživy a výchovy po celý život psíka.

Na rozdieľ od toho, ak si kúpite šteniatko od množiteľa, alebo od majiteľa sučky, ktorý ju pripustil len preto, aby mala šteniatka, riskujete, že sa práve u vášho šteniatka prejavia dedičné choroby, aleb nevyrovnaná povaha, pre ktoré jeho predkovia boli vylúčení z chovu...

Majiteľ sučky väčšinou kryje s čo najbližším ridgebackom, ktorý je možno aj príbuzný, často Vám ponúkne šteniatko už v 6 týždňoch veku s tvrdením, že je už samostatné, pretože sa ho chce čo najrýchlejšie zbaviť...

 

 

Koľko stojí šteniatko ridgebacka v 8 týždňoch?

Obvyklá cena štandardného psika alebo sučky z priemerného chovu je 600-1000 EUR.

Štandardné jedince z kvalitných chovov a línií sa cenovo pohybujú od 1000-2000 EUR.

Investícia do takéhoto jedinca, ktorý má predpoklady vysokej chovnej a plemennej hodnoty má význam pre chovateľov a budúcich majiteľov krycích psov.

Verte, že cena za Ridgebacka s PP z chovateľskej stanice nie je prehnaná, chovatelia museli investovať veľa peňazí a času, aby sa šteniatka mohli narodiť a venujú im veľkú starostlivosť až do ich odchodu k novým majiteľom. Ak túžite po šteniatku ridgebacka, nechcete investovať takúto sumu a nechcete sa venovať výstavám a chovu, môžete si zadovážiť neštandardné šteniatko s PP.

Obvyklá cena neštandardného šteniatka je 300-500 EUR.

 

Čo to znamená štandardný a neštandardný?

Štandardné šteniatko nemá žiadnu exteriérovú chybu, je perspektívne pre výstavy a ďalšie zaradenie do chovu.

Neštandardný jedinec má rodokmeňovú hodnotu, to znamená, že je z riadeného chovu, zameraného na vylúčenie dedičných chýb, chorôb a plemenu netypickej povahy, ale nemá po exteriérovej stránke predpoklady na výstavy a chov, ale je inak zdravý.

Ide väčšinou o nesúmerný tvar ridgu, chýbajúci ridge, viac bielych znakov, aj nepatrný zálomok na chvostiku, nekorektný zhryz atď.

 

Sučka, alebo pes?

Neviete, či si vybrať sučku, alebo psa - každý vám asi poradí niečo iné: sučky sú prítulnejšie, vernejšie, menšie, ale 1-2x do roka počas hárania ich treba ochrániť pred nechceným nakrytím, niekomu môže vadiť výtok sučky pri háraní.

Pes je väčší, silnejší, počas hárania sučiek ho treba udržať doma...

Ak si nie ste istí, čo by bolo pre vás vhodnejšie, príďte na návštevu za chovateľom, porozprávajte sa s ním o svojich predstavách a obavách a ak bude mať vtedy šteniatka na výber, možno vám konkrétne šteniatko učaruje natoľko, že bude vybraté...

 

Prvé dni šteniatka doma

Pred príchodom šteniatka odstráňte v byte aj vonku všetky predmety, ktoré by mohli byť pre šteniatko nebezpečné, alebo ktoré by vám mohlo zničit. Pre šteniatko Ridgebacka odporúčam kúpiť veľký molitanový pelech (nie prútený) a dve veľké nerezové misky. Po príchode domov nechajte šteniatko, nech sa zoznámi s novým domovom, dajte mu jedlo a vodu, ktorú bude mať vždy k dispozícii.

Aby si šteniatko zvyklo na vyprazdňovanie vonku, po každom jedle, po zobudení aj po dlhšej hre ho zoberte von, ak sa vyprázdni, pochváľte ho, ak nie, skúste to o chvíľu..., ak sa šteniatko chystá cikať, alebo kakať dnu, dvihnite ho a vyneste von. Šteniatko zvykne prvú noc  byť trocha smutné, keďže je zvyknuté spať so súrodencami, dajte mu do peliešku deku z domova a zoberte jeho pelech k posteli, ak bude plakať, upokojí ho dotyk vašej ruky, po jednej, dvoch nociach už šteniatko zaspí na pelechu ďalej od vašej postele a za krátky čas mu pelech môžete posunúť na miesto, ktoré ste mu vybrali, alebo si ho na leženie obľúbil on.

 

Výživa

Šteniatko by malo jesť po príchode domov jedlo, na ktoré bolo zvyknuté doma, odporúčanú dennú dávku rozdeľte na jednotlivé porcie:

v 8. týždňoch 4-5x denne

od 3 mesiacov 3-4 x denne

od 6 mesiacov 2-3x denne

od 1 roka 1-2x denne

Ak sa rozhodnete pre inú značku granúl, nové pridávajte do starých postupne, nie naraz.

Ak sa rozhodnete kŕmiť prirodzenou potravou, denné dávky  sú:  10% z hmotnosti šteniatka denne, postupne až do dospelosti, kedy je dávka 2-3% denne v závislosti od aktivity psa. Základný pomer: 70% mäsa a mäsových kostí a 30% prílohy , pomer mäsových kostí a mäsa je približne 60-70% mäsových kostí  a 30- 40 % mäsa.

Dávky granulí, alebo potravy treba určovať vždy podľa aktivity a vzhľadu psa, rebrá nemajú trčať, ale nemajú byť ani príliš obalené, ak si nie ste dávkami istí, poraďte sa pre istotu kedykoľvek s chovateľom.

 

Výchova a socializácia

Správna socializácia šteniatka je veľmi dôležitá pre jeho ďalší psychický vývoj a správnu povahu. Zoberte šteniatko čo najskôr na miesta, kde sa zoznámi s viacerými podnetmi - ruch mestá, zvuky áut, verejná doprava, les, cudzí ľudia, deti, zvieratá. Ak je zaočkované, nechajte ho zoznámiť s cudzími psíkmi, dajte pozor na to, aby malo s nimi čo najlepšie skúsenosti - vyhnite sa nevychovaným psom, ktorí by mohli šteniatku ublížiť a zanechať v ňom nepríjemné spomienky.

Ak chcete, aby pre psíka bolo niečo zakázané, nedovoľte mu to ani raz. Ak nechcete, aby mal prístup do postele, alebo na sedačku, zakážte mu to hneď na začiatku a dohodnite sa aj s ostatnými členmi rodiny. Nikdy nedávajte psíkovi jedlo, keď jete vy, ak nechcete mať  pri stole slintajúceho žobráčika. Pes má na jedlo určené miesto a čas.

Ak pes robí niečo, čo nemá - hryzie vašu ruku, alebo nábytok, vyskakuje, dajte mu povel (napríklad “nesmieš”) a ak neposlúchne, môžete povel spojiť s nepríjemným zážitkom - zaťahaním za zátylok, alebo stlačením papuľky. Veľmi skoro si pes spojí povel so zážitkom a bude naň poslúchať aj na diaľku. Po povelu “nesmieš” mu ponúknite inú alternatívu - ak hryže nábytok, alebo papuču, dajte mu hračku, alebo kosť... ak vyskakuje, pretože vyžaduje vašu pozornosť, hrajte sa s ním, alebo ak nie je práve čas na hru, ignorujte ho.

Hneďˇv malom veku šteniatka môžete začať cvičiť základné povely. Najdôležitejšie je privolanie, šteniatko by si ho malo spojiť s príjemným zážitkom - jedlo, maškrta, obľúbená hračka, neskôr len pochvala. Vyslovte meno šteniatka (najlepšie dve slabiky) a keď ste upútali jeho pozornosť, vyslovte povel “Ku mne”. Ak samo príde, nasleduje odmena, ak nepríde, pomôžte si jemným pritiahnutím na stopovacom vodítku. Šteniatko učte povely hrou, radšej kratšie a častejšie, aby ho cvičenie nenudilo. Nie je pravda, že ridgeback je hlúpy a nič sa nenaučí, buďte dôslední, dávajte psovi povely s rozumom a budete prekvapení, ako veľa sa toho naučí.

 

Starostlivosť o srsť, pazúriky

Ridgebacka nie je potrebné kúpať, ak príde z prechádzky špinavý, labky stačí utrieť, ak je viac špinavý, osprchujte mu brucho a labky vlažnou vodou. Šampón treba použiť len vo vynímočných prípadoch, ak sa pes v niečom “voňavom” vyváľal. Srsť pravideľne niekoľkokrát týždenne vyčesávajte, v období výmeny srsti tak môžete robiť aj každý deň. Pravideľné česanie prekrvuje pokožku a podporuje rast novej krajšej srsti. Stačí vám gumová kefa. Pazúriky šteniatka treba pravideľne strihať, v lete si ich samo obrúsi behaním, ale treba strihať piaty pazúrik na predných labkách. Ak si nie ste istí postupom, nechajte radšej pazúriky ostrihať veterinárom.

Od jarného obdobia odporúčam preventívnu ochranu proti kliešťom - spot, alebo spray napr. Frontline. Ak sa pohybujete v miestach výskytu kliešťov, po prechádzke skontrolujte či sa po vašom miláčikovi nejaký neprechádza, alebo sa neprisál. Ak áno, kliešťa čo najskôr odstráňte vytočením a ranku dezinfikujte, ak je neskôr zapálená, alebo pes javí chorobné  príznaky, navštívte zverolekára.